Wycieczki autokarowe

Kudowa Zdrój położona jest na Ziemi Kłodzkiej-kawałku Polski o wspaniałej przyrodzie, pięknych krajobrazach i długiej, mocno powikłanej historii. Podczas wycieczek staramy się zapoznać naszych podopiecznych z tym wyjątkowym fragmentem naszego kraju.

Wycieczka do centrum Kudowy-czyli ok. 8km od Orlika. W planach: Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych, Muzeum Zabawek, zakupy w „metropolii” oraz oczywiście: ciacha, lody, pizza, zapiekanki, hamburgery i wszystko, na co lekarz pozwolił!

Wycieczka do Wambierzyc i Polanicy-rozpoczynamy od przejazdu Drogą Stu Zakrętów, co może nie jest najrozsądniejsze tuż po śniadaniu, ale piękne widoki rekompensują drażliwość żołądków. W Wambierzycach oglądamy ruchomą szopkę, bazylikę i skansen u sołtysa z mini-zoo. Jedziemy do Polanicy, kurortu co się zowie! Tu-Park Zdrojowy z kolorową fontanną, Pijalnia, zakupy oraz, oczywiście: ciacha, lody, i.t.d.

Wycieczka do Kłodzka-centrum regionu, miasta o ponad 1000-letniej historii, pełnego atrakcyjnych zabytków. Zwiedzamy: twierdzę ze świetnie zachowanymi kanałami minerskimi (co to, panie, jest!?), podziemną Trasę Tysiąclecia (co to, panie…!?), most „jajeczny” (co to…!?), kościół farny z „Madonną z czyżykiem” (co..!?). Można by o wiele więcej, ale czasu mało. Bo przecież jeszcze zakupy i, oczywiście: ciacha, lody, i.t.d.

Wycieczka do Dusznik Zdroju-aby nauczyć się „czerpać papier”. W Dusznikach znajduje się Muzeum Papiernictwa, gdzie nie tylko papier pokazują, ale i pergamin i papirus. Ponadto można wziąć udział w lekcji produkowania papieru czerpanego. Podczas tego, z lekka zalatującego alchemią, procesu można zrozumieć, dlaczego dawniej papier był bardzo, bardzo drogi. Nikomu nie przyszłoby do głowy, aby używać go w tak trywialny sposób jak dziś…Poza tym: pijalnia, park zdrojowy z kolorową fontanna, zakupy i oczywiście: ciacha, lody, i.t.d.

Te wycieczki organizujemy najczęściej. W miarę możliwości finansowych odwiedzamy także:
– kopalnię złota w Złotym Stoku, bo może coś znajdziemy
– wioskę indiańską w Srebrnej Górze, bo można postrzelać z łuków i nie tylko
– Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, bo lubimy zwierzęta
– Kopalnię Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie, bo lubimy ciemności 🙂
– Międzygórze z wodospadem Wilczki i ogrodem bajek, bo lubimy bajki…

A jak sponsorzy zaszaleją, to wybieramy się do Czech. Zwiedzamy:

  • Skalne Miasto w Adrspachu
  • Zoosafari w Dvur Kralove

Piesze wycieczki

Nasze sanatorium położone jest w Górach Stołowych, na stoku góry Skalniak, około 700 m n.p.m., tuż przy granicy Parku Narodowego Gór Stołowych. Miejsce jest urokliwe, choc nieco odludne. Na stałe tę część Kudowy, oddaloną od centrum o 8 km, zamieszkują…3 osoby.
Dysponując parą nóg i dobrymi butami można tu zobaczyć wiele fajnych miejsc.

  • spacer Drogą Aleksandra do skał Jaś i Małgosia-wędrówka starą, wytyczoną jeszcze w XIX wieku, leśną drogą. Dawniej była to trasa z pięknym widokiem na Kudowę, teraz widać tylko drzewa. Celem wyprawy są dwie skały, z którymi związana jest piękna legenda… do usłyszenia na miejscu.Czas przejścia-około 1h 30min.
  • wycieczka w Błędne Skały-ten najsłynniejszy w Polsce labirynt skalny jest oddalony ledwo o kilometr od sanatorium. 30-minutowy spacerek, niestety, ostro pod górę i już jesteśmy pośród tajemniczych skał o ciekawych nazwach: Okręt, Kurza Stopka, Przesmyk Liczyrzepy. Uwaga! Kuracja odchudzająca przed- wskazana.Czas przejścia- ok. 3h.

wycieczka do Skansenu budownictwa Ludowego w Pstrążnej-można tam zobaczyć charakterystyczne dla regionu budynki,np. wiatrak i „dzwonnicę burzową”, obejrzeć pokaz pieczenia chleba, a nawet inscenizację bitwy z czasów wojny prusko-austriackiej. Po zwiedzaniu zaś pokrzepić nadwątlone siły pstrągiem z pobliskiego łowiska. Czas przejścia-ok. 3h.

wycieczka do Czermnej-dla bardziej wytrwałych. Czermna to najstarsza część Kudowy. Nie dziwota więc, że najsłynniejsze zabytki-Kaplica Czaszek i ruchoma szopka są właśnie tutaj. Dodatkowo warto zobaczyć tzw. Szlak Ginących Zawodów i nauczyć się lepienia glinianych garnków na kole garncarskim. Dojście zielonym szlakiem, zobaczenie wszystkiego i powrót (najlepiej busem)to ok.4h.

wycieczka na Szczeliniec- dla bardzo wytrwałych. Około 2 h wędrujemy szczytem Skalniaka do Karłowa. Tam wspinamy się na Szczeliniec (919 m n.p.m.- najwyższy szczyt Gór Stołowych). Oglądamy go, oglądamy… następne 2h. Schodzimy. Dzwonimy po transport, bo nie mamy siły iść. Wracamy busem. Myjemy się i spać! Czas przejścia ok. 5-6h.

MISJA I WIZJA SZKOŁY

MISJA SZKOŁY

Zapewnić uczniom, podczas miesięcznego turnusu, urozmaiconą naukę w przyjemnej atmosferze, z naciskiem na naukę ze zrozumieniem, dbając jednoczenie o rehabilitację i rozwój psychiczny dziecka.

WIZJA SZKOŁY

Przyjazna placówka, wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz zaplecze rekreacyjne, zatrudniającą wykwalifikowaną kadrę, która tworzy dobrą atmosferę dla dzieci i dla samych siebie.

Back to top